Filmový článek

Ruský paradox. Otec konstruuje válečné drony, syn chce odzbrojit svět

Foto Kalashnikov Concern

Sdílet článek

10. 8. 2023 2 min čtení

Ruský konstruktér Alexandr Zacharov odpovídá za vývoj bezpilotních letounů Lancet, které vybuchují při dopadu, a Moskva je používá ve válce vedené proti Ukrajině. Jeho syn Lavrentij po studiu v Británii nastoupil na šestiměsíční stáž na Institutu OSN pro výzkum odzbrojení (UNIDIR) v Ženevě, napsal francouzský deník Le Monde.

Lavrentij Zacharov nastoupil do této pozice letos v květnu, jeho profil figuruje na stránkách institutu. UNIDIR se prezentuje jako instituce, která usiluje o „stabilnější a bezpečnější svět, v němž budou lidé chráněni před ozbrojenými hrozbami“.

Pozici stážisty je možné prodloužit jednou o šest měsíců. Od roku 2021 prošel mladý muž stážemi v agenturách OSN v New Yorku a v Římě, dodává Le Monde.

Zacharov „byl vybrán, stejně jako všichni stážisté, v rámci konkurenčního a transparentního náborového procesu na základě kvalifikace, dovedností a zkušeností nezbytných pro tuto pozici,“ sdělil UNIDIR zpravodajskému portálu Tribune de Genève.

Drony Lancet pocházejí z dílny společnosti Zala Aero, v jejímž čele stojí Alexandr Zacharov. Ve firmě pracuje i několik dalších členů rodiny, Lavrentij mezi ně ale nepatří, píše Le Monde.

Zala Aero je součástí koncernu Kalašnikov a vztahují se na něj protiruské sankce na invazi na Ukrajinu. Sankce se ale neaplikují na rodinné příslušníky.

Lavrentij podle zjištění médií vlastní spolu se svou matkou byt v londýnské čtvrti Westminster, za nějž v roce 2018 zaplatili 1,5 milionu liber (42 milionů korun).

Hudební článekLifestyle článekFilmový článekSportovní článekSvět článekWeb